Proiect didactic cl. VII-a
Clasa
VII-a
Obiectul:
Informatica
Subiectul: Cuantizarea imaginilor. Codificarea şi decodificarea informaţiei sonore.
Tipul
lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.
Durata:
45¢
2.
Obiectivul cadru: Cunoaşterea structurii şi principiului de funcţionare a calculatorului:
- Obiective operaţionale:
O1
- să cunoască şi să
respecte regulile de protecţie a muncii
şi a securităţii vitale;
O2
- să cunoască operaţiile de codificare binară a
informaţiei textuale:
O3
- să cunoască unitatea
de măsură a informaţiei şi să poată estima cantitatea de informaţie în mesajele
text;
O4
- să cunoască şi să
poată explica termenii prelucrarea informaţie şi sisteme informaţionale;
O5
- să dea exemple de
sisteme de transmitere, stocare şi prelucrare a informaţiei;
- Strategiile didactice
5.1 Mijloace didactice
a) materiale didactice: tabla, creta,
fişe cu sarcini, programe scrise la calculator,
5.2
Metode
şi procedee de învăţământ: A22, A25,
A26, C1, C5, C6, C8, C11, C14, C27, Problematizarea, Exerciţii,
5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1)
Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin
practică
Surse
informaţionale: Manual cl. VII-a
Informatica.
Nr
|
Evenimentele
instrucţionale. Problema de studiu
|
Timpul
|
Obiectiv
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
|||
1.
2.
3.1
3.2
3.3
4.
5.
6.
7.
|
momentul
organizatoric
Captarea atenţiei
Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă şi reactualizarea celor necesare comunicării
temei noi
a)
controlul temei pentru
acasă
b)
verificarea cunoştinţelor
din lecţia precedentă
c)
reactualizarea
cunoştinţelor şi capacităţilor
ANUNŢAREA
OBIECTIVELOR
Prezentarea
sarcinilor, a situaţiei de învăţare
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
FIXAREA CUNOŞTINŢELOR
EVALUAREA
PROCESULUI REALIZAT
tema pentru acasă
bilanţul lecţiei. concluzii
|
3
10
|
1.Salut elevii şi le urez succes.
Notez absenţele.
2. La 5 elevi propun să rezolve exerciţiile
de pe fişe.
După ce termină sa facă schimb cu vecinii şi
să verifice rezultatele obţinute.
Alţi elevi prezintă cîte un exemplu din tema
de acasă.
La fiecare elev propun să răspundă la cîte un
exerciţiu de la pagina 9
În timpul răspunsului verific caietele.
Tema lecţiei de astăzi este :
Cuantizarea
imaginilor. Codificarea şi decodificarea informaţiei sonore.
Care sunt termenii principali din această
temă?
Selectaţi din manual : ce numim imagine?
Se explică noţiunile principale din temă: pixel,
rastru, puterea de rezoluţie.
Exemplu: ziar – 24 –30 puncte pe cm, tablouri –
54-60 Luminanţa – valoarea din 8 cifre
binare de la 0 (negru) – 255 (albă)
Selectaţi din manual : ce numim imagine
numerică, cuantizarea imaginii.?
Cantitatea
de informaţie se calculează: I = X Y. Analizaţi exemplul din manual.
Pentru
imagini color: I = 3 X Y că avem trei culori de bază.
Codificarea imaginilor dinamice:
I = 3 X Y, V = T f I
F = 25, X=Y=625, T – timpul.
§ 1,5 ex. 5 -8.
Făcînd analogie cu imaginea citiţi paragraful
1,6 şi explicaţi codificarea sunetului.
Ce termeni am mai studiat astăzi?
|
Elevul de serviciu prezintă lista absenţelor
şi pregăteşte cele necesare pentru activitate.
Citesc cu atenţie sarcinile şi rezolvă
exemplele.
Un elev prezintă tema de acasă, –
Elevii împart ex. după ordinea
calculatoarelor şi răspund la ele.
Selectează din manual termenii cheie şi
notează în caiete tema lecţiei.
-
Microzonă, punct, pixel
-
rastru
-
putere de rezoluţie
-
imagine numerică
-
cuantizarea imaginii
-
reprezentarea unui obiect
notează în caiete,
dau explicaţiile proprii. Fac comparaţii cu
imaginile mărite din ziar şi alte vederi.
Găsesc în manual definiţia, o citesc
şi dau explicaţie la cele citite.
Scriu în caiete şi comentează exemplul.
Încearcă să rezolve un exemplu propriu.
Calculaţi cantitatea de informaţie într-un
film de 2 ore.
T=3600×2
I=3×625×625»1,2 Moct
V=7200×25×1,2=216 Goct
Notează în ajende.
|
Proiect didactic
Obiectul:
Informatica
Clasa: VII
Gimnaziul Socola
Profesor: Cazac Claudia
Subiectul lecţiei: Clasificarea
calculatoarelor. Reţele de calculatoare
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Timpul necesar: 45 min.
Obiectivele lecţiei:
Obiectivul cadru: Cunoaşterea structurii şi principiului de
funcţionare a calculatorului.
Obiectivele de referinţă:
Elevul va fi capabil:
O1-să cunoască modul de
clasificare a calculatoarelor;
O2 – să cunoască rolul componenteloк principale ale unei reţele de calculatoare;
O3 – să cunoască topologia
reţelelor.
Metode şi procedee:
M1
-Explicaţia;
M3 –Conversaţia ;
M5- Euristica;
M2 -
Demonstraţia; M4 –Exerciţiul;
Mijloace de învăţământ:
1- Manualul;
3- Caietul.
2- Tabla
4-Calculatorul
Scenariul lecţiei
Evenimente instrucţionale
|
Durata,
min
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea
elevilor
|
Forma
de lucru
|
Organizarea clasei pentru lecţie şi captarea atenţiei elevilor
|
2
|
Salut
elevii, le propun să ocupe liocurile la mesele fărp calculator şi să pregătească toate
cele necesare pentru lecţie.
|
Elevii
îşi organizează locul de muncă
|
Explicaţia
|
Anunţarea temei lecţiei
|
1
|
Anunţ
tema lecţiei, o scriu pe tablă
|
Notează
tema lecţiei în caiete
|
|
Actualizarea cunoştinţelor, priceperilor
şi deprinderilor.
|
|
Întreb elevii :
**Cum se clasifică calculatoa-rele ?
**Ce este o reţea de calculatoarele
|
Elevii
îşi expun părerile.
|
Conversaţia
|
Anunţarea obiectivelor. Comunicarea
noilor cunoştinţe
|
|
Anunţ
obiectivelor lecţiei.
Explic elevilor:
**Caracteristica generală a unui calculator include:--Viteza de
operare;
--Capacitatea memoriei interne;
--Componenţa şi capacitatea unităţilor de memorie externă;--Componenţa
echipamentelor de intrare-ieşire;
--Parametrii de masă şi gabarit;--costul
v Explic elevilor că în funcţie de aceste date calculatoarele
moderne se clasifică în: calculatoarelor:
supercalculatoare. Calculatoare mari, minicalculatoare, microcalculatoare
v Explic noţiunea de “reţea”- numim reţea o mulţime de calculatoare ce
pot schimba informaţii prin intermediul unei structuri de comunicaţii.
v Criteriile de clasificare a calculatoarelor:-după aria de răspîndire;Anexa 1.-după
topologie;(Anexa2)
**explic ce este o structură de comunicaţie: este formată din
linii de transmisie a informaţiei, care sunt de mai multe tipuri:**cabluri cu
fire torsadate;**cabluri coaxiale;**cabluri optice;**linii cu unde
radio(terestre sau prin satelit)
Caracteristica principală a liniilor de
transmisie a informaţiei este capacitatea de transmisie, exprimată în
biţi pe secundă.
|
Elevii
îţi fac unele notiţe
|
Demonstraţia
Explicaţia
Euristica
|
Fixarea cunoştinţelor predate şi
realizarea feedbackului
|
|
Le
propun elevilor să rezolvăm şi să
răspundem la întrebările date la tema dată (pag29-30)
|
Elevii rezolvă exerciţiile date de profesor.
|
Exerciţiul
|
Anunţarea temei pentru acasă şi notarea
elevilor
|
|
Anunţ tema ce o vor avea de pregătit pentru acasă:
v
De ştiut ce este o reţea de calculatoare;
v
Cum se clasifică reţelele de calculatoare;
v
De rezolvat în scris ex.8, 12 (pag 30); ex. 3-4 (pag27)
v
Npotez cei mai activi elevi
|
Elevii îşi notează tema pentru acasă în caiete
|
Explicaţia
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu